pracownie folklorystyczne

Pracownie folklorystyczne i muzyczne Szczególne miejsce w naszej ofercie zajmują zajęcia folklorystyczne w ramach zespołu „Zornica”, kapelach góralskich oraz zespołach dudziarskich i instrumentów pasterskich.

Zespół Góralski "Zornica" działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu w Zakopanem od 1988 roku. Prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a
także poezję gwarową i gawędy góralskie. „Zornicę” wielokrotnie można było obejrzeć w telewizji i usłyszeć w radiu. Zespół koncertował w wielu miastach Polski, na Węgrzech, w Niemczech, w Bułgarii i na Azorach. Wielokrotnie nagradzano zespół w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych  (m.in. Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych - Frankfurt 1995, Wojewódzki Festiwal im. J.J.Czecha Stary Sącz 1995-99, Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży - Gorzów 1998, Ogólnopolskie Forum Teatrów Szkolnych - Poznań 2000, Europejski Przegląd Twórczości Dziecięcej w Karlinie 2000). Do końca 2003 roku kierował zespołem jego założyciel - Jan Fudala, a w latach 1988-1994 instruktorem kapeli był   Władysław Trebunia-Tutka (1942-2012). Od 1994 roku naukę muzyki góralskiej na kilku  poziomach zaawansowania prowadzi Krzysztof Trebunia-Tutka (do 2018 r. ok. 300  absolwentów). Stąd „Zornica” szczyci się własną, liczną kapelą dziecięcą, która wspiera tancerzy, a także występuje samodzielnie pod nazwą Muzyka Góralska „Jutrzenka”. Połączone kapele dziecięce i młodzieżowe tworzą Młodzieżową Orkiestrę Góralską “Jutrzenka”. Młodzi adepci tej trudnej, tradycyjnej podhalańskiej sztuki, uczestniczą w konkursach muzyki ludowej zdobywając nagrody na festiwalach wojewódzkich, ogólnopolskich (m.in. wielokrotnie Grand Prix w kat. Mistrz i Uczeń na Festiwalu Górali Polskich – Żywiec, I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel I Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych – Bukowsko) i międzynarodowych Od 2004 roku zespół “Zornica” prowadziła Elżbieta Porębska-Mędoń, a później Szymon Bafia. “Zornica” uczestniczy w wielu przeglądach i festiwalach, jej członkowie zdobywają laury w konkursach zespołów folklorystycznych. Od 2018 r. kierownikiem zespołu jest Krzysztof Trebunia-Tutka, a instruktorem tańca dziewcząt, śpiewu i muzyki – Anna Trebunia-Tutka. W 2020 r. Zespół Góralski “Zornica” wraz z kapelami z “Jutrzenki” otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga - najwyższe wyróżnienie w dziedzinie folkloru w Polsce.

ZAKOPANE 2021

Skip to content